Vlčí Pole – 3500 m2, původně pastvina, ještě předtím pole.
Původní plán k naší zahradě jsem si nechala, asi před osmi lety vytvořit paní L. Čelkovou z Hradce Králové. O permakultuře jsem něco četla, ale nevěřila jsem si na vybudování celé, takto velké zahrady. Jak jde život, tak se mé požadavky a představy trochu změnily a tak jsem začala projekt přizpůsobovat.
Postavili jsme roubenku, bydlíme zde od roku 2017. U domu je kořenová čistička, přírodní koupací jezírko, sad (asi 800m2), a další stromy, např. ořešák, jedlé kaštany, jeřabina, jsou v jiných částech zahrady, dále květinové a bylinkové záhony, zeleninové záhony – hlubinné i instantní, klíčová dírka, minipařníky. Plochy, které byly po budování jezírka bez trávníku, jsme oseli luční směsí z nedaleké Planta Naturalis, v sadu medonosná směs (ano, i se včelkami v klátu se do budoucna počítá 🙂 a nad jezírkem přechodový trávník. Příjezdová cesta k domu je vyřešená štěrkovým trávníkem. Aktuálně řešíme studnu a dále máme v plánu vybudovat sklep a menší skleník a také bych ráda pořídila slepice, místo na ně už mám vymyšlené, „jen“ to oplotit a dát tam kurník a slepičky 🙂 K oplocování pozemku jsme vlastně přistupovali dost pozvolna. Původní plán mít jen živý plot nevyšel, kvůli kozám od sousedů a srnkám a zajícům. Bydlíme na kraji obce, u pole a lesa.
Oplocovalo se tedy postupně, protože se tak i budovalo, mám dojem, že stále jezdil po pozemku nějaký bagr…vlastně jednu část ještě stále nemám osázenou, protože čekám na tu studnu… Prostě zahrada je proces 🙂
Půda je zde převážně písčitá a hodně tady fouká z polí a kvůli absenci starších stromů, zde chybí zastínění. Klasický větrolam jsme se nakonec rozhodli nebudovat, protože by zastínil nejkrásnější výhled z domu, do polí a lesů, na západ slunce. Další problém na pozemku je pýr, je všude…
Takže jsem pro své pokusy s pěstováním zeleniny přistoupila k budování hlubinných záhonů.
Bližší informace o nich najdete v samostatných sekcích, stačí kliknout na fotku…
V žádném záhonu nemám fólii, ani není dřevo ošetřeno. Záhony neryji, ale mulčuji, vrstvím, hodně čerpám inspiraci od Ch. Dowdinga (kniha – Zahradničení bez rytí, či jeho YouTube kanál).
Experimentovala jsem s různými typy ohrazení zeleninových záhonů:
Klíčová dírka z proutí – umožnilo mi zkusit tento netradiční tvar, je to krásné…tedy z počátku. V naší zahradě, kde se moc neseká, tráva rychle prorostla do mezer v proutí a obsazuje pozvolna záhony… a proutí seschne a rychle se rozpadá.
Souše – soused potřeboval pročistit remízek :-), též časem proroste trávou, ale ne tak rychle jako proutí a hlavně se to tak rychle nerozpadá.
Prkna (co zbyla ze stavby domu): nejpraktičtější. Nevýhoda je, že se musí kupovat.
Další fotka je instantní záhon, více se o jeho výrobě a využití dozvíte po kliknutí na fotku.
S výrobou typu DIY jsem pokračovala i při tvorbě minipařníků. O jejich realizaci si můžete přečíst v sekci, kterou otevřete kliknutím na obrázek.
Po celém pozemku je vedena závlaha, máme zde pět odběrných míst, voda je z kořenové čističky.
Dešťová voda je svedená do koupacího jezírka. Jezírko samotné nám realizovala firma ekogreen, k jejich práci bych měla nějaké výhrady, ale ve finále musím říct, že jezírko funguje dobře a je to nádhera. Kolem jezírka i v něm je nádherně živo, vážky, potápníci, pulci, žabky, had, znakoplavky… Je úžasné pozorovat vlaštovky, jak si nalétávají se napít, koupající vrabčáky, konipásky a už jsem zde několikrát viděla i ledňáčka… V zimě, když hodně přituhlo, jsme zde i bruslili.
Nad jezírkem vznikl svah, který byl celkem prudký a špatně se sekal a tak jsem zde vytvořila květinový a bylinkový záhon.
O jeho tvorbě se můžete dozvědět víc, pokud kliknete na fotku s označením Okrasný záhon.
Původní plánek od paní Čelkové vidíte nalevo.
Napravo vidíte plánek popisující aktuální stav, který jsem si vytvořila v Garden Planneru, kdy jednotlivé prvky jsou vkládány přímo na mapu z katastru nemovitostí.
Základní kostra je shodná, ale nějaké změny již zde vidět jsou, všechny rostliny jsou zde zakresleny v té velikosti jakou budou mít v dospělosti.
A zde vidíte, jak bych si představovala zahradu za pár let, nebo ideálně hned 🙂
Na plánku se objevil skleník a vedle něj sklep, pak jsou tu slepice a také je osázena oblast nalevo od příjezdové cesty, kde jsou stromy, keře a hlavně bylinkové záhony, na které se moc těším. Také zde vidíte spoustu fialových bodů, ty menší jsou keře do 1 metru, tedy josty, rybízy, angrešty, které nám moc chutnají a chystám se je množit a také samozřejmě květiny, byliny, zkrátka to čemu se bude v zahrádce dařit, nebo u čeho se neovládnu v zahradnictví 🙂 Větší bodíky jsou keře kolem 1,5 metru a i na ty se najde ještě pár míst… zachutnaly mi dříny, arónie, určitě musím ještě vysadit muchovník, ty jsou chuťově výborné a možná i ještě nějaký rakytník, překvapivě u nás mizí, nejen díky ptákům… Pak je tam ještě pár věcí takových transparentních a tímto způsobem jsem si vyznačila větší keře, či strom. Strom asi bude další bluma… a keře asi nějaké šípkové růže. No, jak vidíte, mám ještě co dělat a hlavně se na co těšit 🙂 A nakonec už jen pár fotek na pokochání 🙂