Realizace jaro 2020.
K budování tohoto záhonu jsem přistoupila po vybudování jezírka. Jezírko muselo být víc zapuštěno a tak nad ním vznikl prudší svah, který se špatně sekal… mohli jsme ho více protáhnout a zmírnit sklon, ale to už bychom se dostávali moc blízko k již dříve vysázeným stromům.
Půdu, která byla po podzimním bagrování jezírka skoro holá, jsem nejprve zalila, pak jsem na ní položila kartony, které jsem zbavila lepenky a spon a kartony jsem opět polila vodou.
Kartony jsem pokládala přes sebe, musí se překrývat alespoň 20cm.
Na mokré kartony jsem pak dala různý mulč. Od kamaráda jsem dostala několik pytlů štěpky, celkem hrubé, k tomu jsem přidala starou trávu, co jsem vyhrabala u souseda na louce a také nějakou suchou trávu z naší zahrady…
Opět jsem to celé zalila vodou. Fouká tu celkem silný vítr a něco málo odletělo, ale nebylo toho mnoho…
Do takto připraveného záhonu jsem pak jen udělala lopatkou díru a zasadila rostlinu. Vlhký karton šel lopatkou snadno proděravět.
Prostor odpočíval asi 3 týdny, než přišla první várka sazeniček trvalek, tou jsem osázela asi 2/3 záhonu. Zbytek jsem dosazovala postupně, spoustu kytiček jsem dostala od sousedek, nebo od maminky, která má malou zahrádku ve městě. Květiny od sousedek se mi ujaly nejlépe, jsou přizpůsobené na místní podmínky.
Ještě pohled z druhé strany. Mulč je třeba doplňovat, případně občas vytrhat plevel, který jím prorazí. V průběhu léta, když bylo dlouho sucho jsem párkrát záhon zalila, ale mulč udržoval u rostlinek relativně vlhko a snažila jsem se i vybírat druhy, které lépe snáší sucho a písčitou půdu. Většina rostlin se ujala a některé se krásně rozšířili a tak prostoru k mulčování a pletí ubývá. Vize je taková, že za 3-4 roky bude záhon plně obsazen květinami.
Nad záhonem je nový luční výsev, zakoupili jsme v Planta Naturalis směs přechodový trávník, který obsahuje i různé květiny a tak okrasný záhon přechází pozvolna v louku. Za tímto nově osetým pruhem je původní směs travin, která zde byla, tedy druhově chudší. Původní trávník se snažíme více sekat a trávu odvážet a pozvolna se do ní dostávají rostlinky z lučních výsevů, které máme okolo…
A takto vypadal záhonek v druhé sezóně, rostlinky se krásně zapojily.
Levanduli stříhám (pouze část, část nechávám včelkám) a vyrábím levandulový sirup, případně nasuším a dělám z ní spolu s meduňkou čaj, který pomáhá při bolestech hlavy. Dále mám v tomto záhonku výše zmíněnou meduňku a také oregáno, které používám v kuchyni. Je zde i dobromysl, který nevoní tak intenzivně jako oregáno, ale zato krásně kvete, láká spoustu včelek a hodně se rozrůstá, takže velmi rychle pokryje velkou plochu.
Další z okrasných a zároveň užitných rostlin je Echynacea purpurea, neboli třepatka, kterou občas používám na čaj.
Další rostlinou, kterou zde mám vysazenou a která nádherně kvete a zároveň má léčivé účinky je netřesk.
Také je zde máta a saturejka horská, ale tyto rostliny chci přemístit pak do záhonku s bylinkami, až bude hotová studna a já se k dostanu k jeho realizaci.