Realizace jaro 2020.
K tvorbě hlubinných záhonů jsem přistoupila z toho důvodu, že zdejší půda je velmi chudá a utužená (bývalá pastvina) převážně písčitá a je zde velké množství pýru. Vyvýšené záhony jsem nechtěla kvůli většímu vysychání. Hlubinný záhon bude úrodný několik let, jak se postupně bude materiál rozkládat a bude též lépe držet vodu, díky své struktuře.
Jednou za rok u nás ve vsi probíhá odvoz větví a já jsem si na té hromadě všimla krásných dlouhých vrbových prutů… no a tak vznikl můj hlubinný záhon – klíčová dírka. (Inspirací mi byla kniha od J. Svobody Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku.)
Skladba tohoto hlubinného záhonu je prostě co okolí dalo. Určitě to nechci prezentovat jako ideální skladbu, ale využila jsem prostě to, co jsem měla po ruce… Záhon funguje dodnes, v prvním roce jsem tam pěstovala převážně věci, co potřebují více dusíku, rok na to už tam ale byla i kořenová zelenina, mrkev, petržel, které by se tam první rok asi tolik nedařilo…
V naší zahradě, kde se moc neseká (luční výsev, kosený 2x ročně), tráva rychle prorostla do mezer v proutí a obsazuje pozvolna záhony… a proutí seschne a rychle se rozpadá. Ale nevím, zda je to náhoda, či ne, ale zrovna v tomto záhonu žije spousta ještěrek 🙂
Začala jsem tedy tím, že jsem si vyměřila kruh o průměru 2,5 m, zatloukla kolíky ze silnějších větví a začala vyplétat, pak jsem šla kopat, do hloubky cca. 30-40 cm.
Následně jsem do připraveného výkopu dala různé větve, souše, které mi soused dovolil odnést z nedalekého neudržovaného pozemku.
Pak přišly na řadu slabší větvičky a zbytek vrbových větviček.
Další vrstva jsou drny, které jsem odstranila z povrchu.
Vrstvu drnů jsem ušlapala a prolila vodou a na to navršila další hlínu a pak posečenou trávu.
Když jsem měla hlínu pokrytou trávou, opět jsem to ušlapala a prolila vodou. Další vrstvou je koňský hnůj se slámou. A zase ušlapat a prolít vodou.
Na relativně čerstvý hnůj jsem dala vrstvu uleženého hnoje a staré trávy a zbytek hlíny a opět ušlapat a prolít.
Jako poslední vrstva byl kompost, který jsem opět zamulčovala posečenou trávou a do toho jsem pak sázela a sela a po pár týdnech vypadal záhon takto…
Ten samý rok, jen o něco později… na záhonu převažovaly cukety, patisony, pak tam byly saláty, kedlubny, ředkvičky, pórek, rajčata, lichořeřišnice, růžičková kapusta, kukuřice, slunečnice, afrikány…
A zase po pár týdnech…velikost slunečnic mě poněkud překvapila, ale létala na ně spousta ptáčků a tak mi dělaly velkou radost 🙂