Ve stejném roce jako klíčovou dírku jsem vytvořila i tento hlubinný záhon.
K tvorbě hlubinných záhonů jsem přistoupila z toho důvodu, že zdejší půda je velmi chudá a utužená, převážně písčitá a je zde velké množství pýru. Vyvýšené záhony jsem nechtěla kvůli většímu vysychání. Hlubinný záhon bude úrodný několik let, jak se bude materiál postupně rozkládat a bude též lépe držet vodu, díky své struktuře.
Díky jeho kompaktnějšímu tvaru jsem mohla zkusit dát na dno záhonu pletivo, sousedé mě informovali, že je zde množství myší a hrabošů… jak jsem zjistila, příroda si vždy najde cestu a tak už jsem to do dalších záhonů nedávala…
Jako ohraničení tohoto záhonu jsem zkusila použít souše, které mi udaly délku záhonu, což je nějaké 3 metry, šíře je 1,4 metru, tak abych tam pohodlně dosáhla z obou stran a nemusela do záhonu šlapat.
Nejprve jsem vytvořila ohraničení záhonu, ze souší a prkýnek zbylých ze stavby, pak jsem kopala do hloubky cca. 30-40cm. Tento typ ohrazení časem proroste trávou, ale ne tak rychle jako proutí a hlavně se tak rychle nerozpadá.
Následně jsem dala již zmíněné pletivo. Pak přišly silnější větve a na ně slabší větve.
Pak vrstva drnů a hlíny, ušlapat a prolít.
Další vrstvou byl odležený koňský hnůj, opět ušlapat a prolít.
Na to starou trávu, tu následně ušlapat a prolít.
Poslední vrstvou je hlína promíchaná s kompostem a to jsem opět zamulčovala trávou.
Až přišel vhodný čas, tak jsem to osázela a osela a po pár týdnech…
Na záhonku můžete vidět, patisony a dýně (zkusila jsem koupit formu, která se nerozlézá, vytvoří jen trs), pak hrášek, kukuřice, ředkvičky, salát, jedlou kopretinu, lichořeřišnice, afrikány, jahody…
V dnešní době jsou na záhonu již pouze jahody, z původních 20 sazeniček se krásně rozrostly, vůbec mi to nevadí, protože jsem ve tvorbě záhonů v dalších letech pokračovala a tak se zelenina posunula jen o kousek dál 🙂